Zatrudnij Ukraińców do pracy w Niemczech

Zatrudnij Ukraińców do pracy w Niemczech

18 maja, 2019 0 przez Doradca HR

Zatrudnienie cudzoziemców (m.in. Ukraińców, Białorusinów, Gruzinów, Rosjan, Mołdawian) w Niemczech. Delegowanie pracowników spoza Unii do produkcji w nowym kraju Unii Europejskiej. Polscy pracodawcy mają skłonność kierowania do lekturze za granicą polskich ludzi jak jeszcze obywateli innych państw trzecich niebędących członkami Unii Europejskiej.

Zatrudnij Ukraińców do pracy w Niemczech

Z porady na zainteresowanie naszym rynkiem pracy obywateli Ukrainy, wtedy oni są najczęściej delegowanymi do lekturze za granicą cudzoziemcami przez naszych pracodawców.

Delegowanie jest doskonałą formą wysłania człowieka do nowego kraju w projekcie czasowego pisania pozycji w niniejszym terenie. Należy przy tymże myśleć, iż w całkowitym momencie w którym człowiek buduje naszą książkę za granicą obowiązują stawki płacy według niemieckich przepisów (Mindestlohn) a minimalna stawka od 1 stycznia 2019 roku ma 9,19 euro za godzinę pracy brutto dla gościa delegowanego, przy czym w moc branżach obowiązują wyższe stawki płacy minimalnej np. w sfery budowlanej. Aby oddelegować cudzoziemca ze wschodu do produkcji w Niemczech, niezbędne jest zdobycie wizy Vander Elst. Istnieje zatem wiza emitowana przez Ambasadę Niemiec w Warszawie. Traktat o byciu Unii Europejskiej (TFUE) określa zasadę swobody oferowania usług mającą prawo przedsiębiorstwa do realizacji swoich usług w przyszłym państwie członkowski Unii Europejskiej. Przedsiębiorca na tej zasadzie może tymczasowo kierować swoich ludzi bez wymogów uzyskiwania dla nich oddzielnie pozwoleń na pozycję co stanowiło znaczenie gdyby pracownik samodzielnie chciał kupić zatrudnienie bezpośrednio w niemczech bez udziału Polskiego pracodawcy. Kraje członkowskie UE wprowadzają wewnętrzne przepisy, które określają warunki i wartości na których pracodawcy innych krajów UE mogą wysyłać swoich ludzi do produkcji w ich świata.

Niemiecka wiza Vander Elst wydawana istnieje w punktu tymczasowego oferowania usług w Niemczech pracownika, którego do produkcji w Niemczech deleguje Polski pracodawca.

Samo uzyskanie wizy odnosi się ze uwzględnieniem kilku wymagań:

Obcokrajowiec musi posiadać zawartą umowę o rzecz czy zlecenie z Własnym pracodawcą, w kontraktu spośród ostatnim pragnie istnieć ubezpieczony i działać minimum od miesiąca u pracodawcy, który planuje delegować człowieka do produkcji w Niemczech. Wymaga w kontraktu spośród obecnym legalnie pozostawać na terenie Polski, mieć zezwolenie na produkcję. Potrzebny jest materiał wydawany przez Polski ZUS – zaświadczenie A1 poświadczające, że człowiek podlega Polskiemu ustawodawstwu w terenie ubezpieczenia publicznego oraz co ważne aby wystąpić po te dokumenty wskazane jest wcześniejsze udokumentowane zameldowanie w Polsce oraz uzyskanie Polskiego Certyfikatu Rezydencji Podatkowej, który decyduje koniec w którym pracownik liczy się z osiąganych dochodów.

Uzyskanie całych tych faktów jest kilka tygodni a w sukcesie braku konieczności uzupełniania braków dla uzyskania któregoś z obowiązujących dokumentów może zamknąć się w ok. 4 tygodniach od okresu zatrudnienia pracownika w Polsce. Ten stan jest jeszcze niezbędny aby udowodnić, że rola w Niemczech nie jest oryginalnym celem zatrudnienia gościa oraz od razu po zatrudnieniu nie może on pozostać legalnie wysłany za granicę. Pracownik zatrudniony jest na stałe w Polsce oraz jego działalność za granicą ma charakter jedynie tymczasowy a w ramach swojej pozycji w Polsce został delegowany do dawania swoich obowiązków na placu Niemiec okazjonalnie np. przez 3 miesiące. Wniosek o wydanie wizy Vander Elst chodzi po wcześniejszym zapisaniu się online złożyć w Ambasadzie Niemiec w Warszawie wraz z ceną 75 euro (równowartość w jasnych polskich). Agencja Work Holding za uwagę przy kompletowaniu i kierowaniu wniosku pobiera od pracodawcy dodatkową cenę za usługę w wysokości 250 zł netto za jednego człowieka.

Organizacja Pracy Tymczasowej Work Holding, umożliwia Polskim pracodawcom usługę we jakichś procedurach i pewne kierowanie swoich ludzi do Kariery w Niemczech. Nasza pociecha jest kompleksowa – od pewnej i mocnej rekrutacji pracowników z końców takich jak Ukraina, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Rosja czy Polska poprzez porady prawne i poradę w załatwieniu wszystkich obowiązujących w toku delegowania pracowników dokumentów i wizy Vander Elst, aż po rozliczanie kadrowo księgowe.

Do wniosku należy dołączyć: dwa projekty w języku niemieckim, aktualne fotografie biometryczne, paszport, udokumentowanie pobytu i instytucji u pracodawcy, umowa pracodawcy z marką z nowego państwa UE, pismo od firmy świadczącej usługi oraz dokument A1 oraz kartę EKUZ.

Pracodawca delegujący ludzi musi też zgłosić ten fakt w niemczech w drugich siedzibach w zależności od wielu czynników, które indywidualnie mogą chcieć poszczególnego zgłoszenia:

Zollamt – Niemiecki Urząd Celny, na internetowym portalu zgłoszeniowym należy zgłosić delegowanych pracowników wielu branż.

SOKA-Bau – Zgłaszamy pracowników branży budowlanej (także dotyczy elektryków). Niemiecka kasa urlopowa do której należy także odprowadzać składkę na urlop.

Finanzamt – Niemiecki Urząd Skarbowy, BG-Bau – ubezpieczyciel wypadkowy branży budowlanych, Deutsche Rentenversicherung – Ubezpieczenia Społeczne, Urząd meldunkowy (pracownicy stojący w niemczech ponad 3 miesiące podlegają meldunkowi)

Pracownik delegowany do produkcji w Niemczech podlega przepisom w zakresie płacy minimalnej według niemieckich przepisów Mindestlohn. Płaca minimalna różni się w zależności od branży i np. ogólna wartość to minimum 9,19 euro brutto za godzinę pracy ale dla branży budowlanej obecne w zależności od kwalifikacji minimum 12,20 euro brutto za godzinę pracy. Niemieckie urzędy jak też jedne firmy do produkcji w jakich ludzie są delegowani przykładają sporą siłę do ocen czy pracownicy otrzymują płacę zgodną z niemieckimi przepisami. Na bieżąco badane są płatności wynagrodzenia, listy płac, godziny pracy oraz nawet polskie deklaracje podatkowe pracowników. Pewną cechę wypłaty dla gościa można wypłacić natomiast w sytuacji ryczałtu czy diety czyli w droga niepodlegającą opodatkowaniu.

Mimo zatrudnienia pracownika przez Lokalną firmę, pracownikowi delegowanemu przysługuje gwarancja warunków pracy i płacy minimalnej według przepisów kraju do jakiego stał delegowany, czyli tutaj Niemiec. Pracownikowi przysługuje także wypoczynek w formacie powstającym z przepisów niemieckich.

Zachęcamy do konsultacji oraz współpracy zainteresowanych przedsiębiorców i jeszcze Niemieckie firmy zainteresowane pracownikami delegowanymi z Naszych spółek.

Źródło artykułu Praca dla Ukraińców w Niemczech

0 0 votes
Daj ocenę