Ubezpieczenia

Ubezpieczenia

4 stycznia, 2018 0 przez Doradca HR

Ostatnimi czasy coraz więcej ludzi korzysta z usług ubezpieczeniowych. Dzięki nim można zrekompensować różnego rodzaju straty, na przykład w razie wypadku czy kradzieży.

Ubezpieczyciel gwarantuje, że w danym przypadku zostanie wypłacone odszkodowanie, wypłacane ze składek ubezpieczeniowych.

Ubezpieczenia dzielą się między innymi na osobowe, majątkowe, typu assistance, obowiązkowe i dobrowolne. Istnieje także podział na ubezpieczenia publiczne i prywatne.

Organem, który chroni osoby, które z różnych przyczyn nie mogą otrzymać odszkodowania, zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jego zadania to między innymi kontrolowanie wypełniania obowiązkowego OC. W przypadku zaniedbania tego obowiązku UFG nakłada kary.

Najbardziej znane ubezpieczenia to ubezpieczenia społeczne. Są to ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Polski system emerytalny składa się z trzech filarów.

Pierwszy filar stanowi ZUS – składki obowiązkowe. Drugi filar to Otwarte Fundusze Emerytalne, również z obowiązkowymi składkami. Trzeci filar stanowią różnorodne formy oszczędzania środków finansowych w celu zwiększenia przyszłej emerytury – tutaj składki są dobrowolne.

0 0 votes
Daj ocenę