Miejscowość w Gminie Kołobrzeg to Błotnica, Bogucino, Bogusławiec, Budzistowo, Drzonowo, Dźwirzyno, Głowaczewo, Grzybowo, Karcino, Kądzielno, Korzystno, Niekanin, Nowogardek, Nowy Borek, Obroty, Przećmino, Rościęcino, Samowo, Sarbia, Stary Borek, Stramnica, Zieleniowo
26 września, 2020Kołobrzeg jest gminą wiejską ubraną w 1972 roku. Spotyka się w północno-zachodniej Polsce, województwie zachodniopomorskim, powiecie kołobrzeskim. Kryje się w rejonie Pobrzeża Szczecińskiego i Pobrzeża Koszalińskiego. Gmina umieszczona jest też na placu Wybrzeża Trzebiatowskiego, nad Morzem Bałtyckim. Jej rozmiar charakteryzują lasy, wzniesienia oraz rzeki: Parsęta – która popularna jest wyjątkowo dla kajakarzy, oraz Błotnica i Dębosznica wpadające do jeziora Resko Przymorskie.
Cała powierzchnia gminy to prawie 144 kilometry kwadratowe. Użytki rolne stanowią 69% terenu, natomiast lasy 11%.
Gmina na naszym terenie utworzyła 22 sołectwa – jednostki pomocnicze: Błotnica, Bogucino, Bogusławiec, Budzistowo, Drzonowo, Dźwirzyno, Głowaczewo, Grzybowo, Karcino, Kądzielno, Korzystno, Niekanin, Nowogardek, Nowy Borek, Obroty, Przećmino, Rościęcino, Samowo, Sarbia, Stary Borek, Stramnica, Zieleniowo.
Przez gminę przebiegają drogi wojewódzkie numer 102 i 162.
Według informacji z 2018 roku gminę Kołobrzeg zamieszkuje 10 944 osób, 76 osób na kilometr kwadratowy. 5581 stanowią kobiety.
Gospodarka na placu gminy obejmuje głównie sektor turystyczny, rolnictwo, przetwórstwo rybne, także inną działalność gospodarczą. Saldo migracji ludności w wieku produkcyjnym na rok 2018 wynosiło 6964, natomiast liczba zarejestrowanych bezrobotnych 98, z czego 55% były kobiety.
Najbardziej specyficzne i handlowe w gminie racji to stronie nadmorskie – Grzybowo i Dźwirzyno, które w okresie wakacyjnym stanowią główne skupiska turystów, dlatego te charakteryzuje je pełna miarę restauracji, hoteli także innych środków przeznaczonych często do celu wczasowiczów. Gmina posiada sporo do zaoferowania rowerzystom – na jej gruncie wybiera się rowerowy szlak turystyczny – „Szlak Orlich Gniazd”, zawierający wszystkie niezbędne dla korzystających spośród niego udogodnienia takie jak tablice informacyjne, zadaszenia chroniące przed deszczem oraz miejsca do odpoczynku.
Do kołobrzeskich zabytków uznają się między innymi: historyczna zagroda młyńska w Błotnicy, budynek dawnej szkoły w Bogucinie, kaplica p.w. św. Jana w Budzistowie – sama z najdalszych świątyń w rejonie (1222 r.), dom w Drzonowie, Upamiętnienie II wojny światowej – na mieszkaniu, w którym oglądam się obelisk z ciosów granitowych, środkowej części ul. Szczecińskiej, w dniach 15 do 18 marca 1945 r. spotykało się stanowisko grupy dowództwa sztabu I Dywizji artylerii przeciwlotniczej.
Funkcję wójta gminy Kołobrzeg sprawuje Włodzimierz Popiołek. Jego poprzednikiem był Tadeusz Kowalski, który swój urząd sprawował przez 20 lat z 1994 roku.
W zespół Rady Gminy Kołobrzeg wchodzą: Członek Komisji ds. Publicznych i członek Komisji Rewizyjnej – Iwona Adamusiak-Kutrowska, Członek Komisji Gospodarki, Budżetu i Rolnictwa – Krzysztof Chabaj, Przewodniczący Radzie Skarg, Projektów i Petycji i Członek Komisji Rewizyjnej – Tomasz Czechowicz, Członek Komisji ds. Społecznych, Członek Komisji Rewizyjnej i Członek Komisji Skarg, Projektów i Petycji – Miron Duńczak, Członek Komisji Gospodarki, Budżetu i Rolnictwa – Krzysztof Filipowicz, Członek Komisji ds. Publicznych i Członek Komisji, Skarg, Projektów i Petycji – Mirosława Folta, Członek Komisji Gospodarki, Budżetu i Rolnictwa – Bartosz Góral, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Kołobrzeg, Przewodniczący Radzie Gospodarki, Budżetu i Rolnictwa – Tomasz Królikowski, Członek Komisji ds. Publicznych i Członek Komisji Skarg, Projektów i Petycji – Czesław Krupiński, Przewodnicząca Radzie ds. Społecznych – Anna Matejak, Członek Komisji Gospodarki, Budżetu i Rolnictwa – Krzysztof Najmanowicz, Przewodniczący Rady Gminy – Julian Nowicki, Członek Komisji Gospodarki, Budżetu i Rolnictwa i Członek Komisji Skarg, Projektów i Petycji – Tomasz Szafrański, Członek Komisji Rewizyjnej i Członek Komisji ds. Społecznych – Zygfryd Zygowski.
W 1996 roku gmina Kołobrzeg podpisała współpracę z niemiecką gminą Ferdinandshof otrzymującą się w powiecie Vorpommern-Greifswald. W jej konstrukcjach kończy się integracja w kręgu kultury, oświaty oraz sportu.
zobacz również Gmina Kołobrzeg