Miasto chce powalczyć o skuteczną ściągalność mandatów

Miasto chce powalczyć o skuteczną ściągalność mandatów

22 listopada, 2019 0 przez Doradca HR

Ponad 300 tysięcy złotych zalegają miastu właściciele zagranicznych aut parkujący w okolicach płatnego parkowania. Czy możliwa jest wydajna ściągalność takich mandatów? – Analizujemy różne rozwiązania, m.in. ofertę kancelarii prawnej – mówi Michał Kujaczyński, rzecznik magistratu.

Miasto chce powalczyć o skuteczną ściągalność mandatów

Przypominamy; temat wywołała Agnieszka Trafas, radna Nowego Kołobrzegu, która wniosła do gór miasta zapytanie w obecnej sprawie. Podane w sumy na interpelację radnej dane są zatrważające; od 2015 roku 5400 kierowców zagranicznych aut nie opłaciło kar za postój bez biletu w okolicach płatnego parkowania. Suma mandatów to już ponad 300 tysięcy złotych, które nie nie dojdą do miejskiej kasy.

Temat poruszali też radni Rady Miasta, m.in. Krzysztof Plewko z PiS-u, który mówił, że odpowiednie jest uszczelnienie systemu ściągalności takich opłat.

Kłopot z ostatnią postacią ma a nie tylko Kołobrzeg. Portal Samorządowy wprost nazywa ściągalność mandatów od właścicieli zagranicznych aut „wadą” i podkreśla, że w jednym Szczecinie kredyt z samochodów na zagranicznych tablicach wynosi prawie 4 miliony złotych.

Jak wyjaśnia: „zgodnie z zasadą Parlamentu Europejskiego funkcjonuje możliwość transgranicznej wymiany wiadomości o przestępstwach lub wykroczeniach w związku drogowym, nie wynosi ona jednak mandatów za parkowanie w płatnych strefach parkowania”.

Samorządy mają zatem problem m.in. z określeniem właściciela pojazdu, jaki nie uiścił opłaty za wypoczynek w płatnej strefie.

Kołobrzeski magistrat szuka rozwiązania tej formy. – Element jest skomplikowany, dlatego poprosiliśmy o możliwość i radę zewnętrzną kancelarię prawną, która budzi się m.in. takimi sprawami – mówi Michał Kujaczyński, rzecznik Urzędu Miasta.
Spotkanie z prawnikami ma przejść się w następnym tygodniu. O jego owocach będziemy Was informować.

 

zobacz również wydarzenia Kołobrzeg

0 0 votes
Daj ocenę