MAGISTRAT PRZEDSTAWIŁ PROJEKT BUDŻETU

MAGISTRAT PRZEDSTAWIŁ PROJEKT BUDŻETU

20 listopada, 2019 0 przez Doradca HR

Prawie 70 milionów wynosi brak w programie budżetu zaplanowanym na 2020 rok. – Dochody miasta są niewielkie, a wzrastają wydatki – tłumaczy Grzegorz Czakański, skarbnik Urzędu Miasta, ale zapewnia, że dochód jest miły. Opozycja sceptycznie idzie do przedstawionego projektu. – Brakuje tutaj wizji rozwoju miasta. Jest rozwiązanie księgowe, nie ma menadżerskiego – uważa Maciej Bejnarowicz, lider PiS-u.

MAGISTRAT PRZEDSTAWIŁ PROJEKT BUDŻETU

Przedstawiony projekt zakłada zyski w wysokości niecałych 283 milionów złotych oraz wydatki, które wyniosą prawie 352 miliony zł. Według Grzegorza Czakańskiego, duży pomysł na wielkość wydatków, które poniesie samorząd, zaś tymże jednym na brak budżetu, ma forma centralna. Urzędnik rozmawiał o tym podczas spotkania z radnymi. Tłumaczył, że ważny wpływ na zwiększenie wydatków będą korzystały m.in. niskie, w porównaniu z wydatkami, subwencje oświatowe czyli zwrot poniesionych przez miasto kosztów straconych na oświatę. Zaznaczył również, że poważnym problemem dla miasta potrafią stanowić żądane podwyżki energii termicznej i elektrycznej. – Ten brak jest ale w mojej opinii bezpieczny, ponieważ posiadamy wysoką nadwyżkę finansową z lat ubiegłych – wyjaśniał Czekański – Uważamy również, że do miejskiej kasy będą dopływać innego sposobu środki np. pożyczki na zaplanowane zadania, których wysokości więcej nie znamy. Realizacja określonych celów istnieje w zespole zależna z tego, czy kupimy na nie pieniądze zewnętrzne – mówi urzędnik.

Część radnych z projektem budżetu zapoznała się dzisiaj. – Czeka nas wielu wyzwań – mówił Piotr Lewandowski z Kołobrzeskich Razem, przewodniczący Rady Miasta. W ocenie radnego kojarzący się kryzys gospodarczy może wielu namieszać w dochodach miasta. – Jeśli chodzi przecież o stronę wydatkową, myślę, że skupimy się na obecnych inwestycjach, do jakich uzyskamy dofinansowanie z drugich źródeł – występował w dyskusji z dziennikarzami samorządowiec.

Negatywnie projekt ocenia natomiast opozycja. – Najbardziej brakuje mi lekkiej i klarownej wizji rozwoju miasta w tym układzie – podkreślił Maciej Bejnarowicz – Zabrakło choćby idei połączenia ludy z centrum. Nie posiada wiadomości o uszczelnieniu działań związanych z uzyskiwaniem dochodów, w zespole brakuje danych o poszukiwaniu tych wpływów. Winno stanowić mniej księgowo, bardziej menadżersko – mówił samorządowiec. Bejnarowicz podkreślał również, że miasto powinno przede wszystkim stworzyć ofert do wzroście energii w mieście, co przyczyni się w sukcesie do uzyskania większych dochodów.

O rekordowym deficycie w programie budżetu wypowiadał się dla dziennikarzy również Jacek Woźniak, lider Obywatelskiego Kołobrzegu. – W aktualnym roku po raz pierwszy w historii miasta, od kiedy ja pamiętam, wydatki to o 12 milionów są wyższe od dochodów bieżących, co w moim przekonaniu, Regionalna Izba Obrachunkowa powinna z razu zakwestionować. Wartością jest, że wydatki to powinny liczyć się z dochodami – mówił radny.
Dyskusja na materiał projektu budżetu ma przejść się w najbliższych dniach, na posiedzeniach komisji Rady Miasta.

Zobacz również ekg Kołobrzeg

0 0 votes
Daj ocenę