Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

4 grudnia, 2019 0 przez Doradca HR

Stosowana przez mało dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina że nosić w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w sensu wzbudzenia obok nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch wolnych od siebie źródłach. Sytuacja jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rzekli z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. I na środę rano w naszym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić trzymają się krajowi konsultanci w poszczególnych rzeczach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Produktów Biobójczych.

– Podchodzimy do sytuacje bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi eksperci w Polsce rozważą, co powodować dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U jednego z krajowych konsultantów potwierdziliśmy, że pozostawił w porządku „bardzo szybkim” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina to niezwykle przystępny lek stosowany przy cukrzycy typu II i przepuszczany przez ogromną grupę pacjentów. Z wielu lat wymienia się o tej substancji jako dobrym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a dlatego nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków zapewne być zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Określa się, że w Polsce daje ją zawsze ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest obecnie najsilniejszą i najważniejszą substancją stosowaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną jednak same często przy leczeniu cukrzycy wzoru I. Z kilku lat leki z tą podstawą czynną przeżywają swoisty renesans. Odkryto gdyż jej doskonałe właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z swoich wiedzy wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji zaś w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dostarczają w leki niemal całą Europę. Niepożądaną podstawą jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest mocno skomplikowany dla wątroby. Jest także działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich rozwój choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z naszych źródeł wskazuje, że zasady w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co więc określa w realizacji?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Pewno się ale za chwila lat okazać, że odporni na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej ilości NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co dużo

Zarówno Europejska Agencja Leków, jak również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że pora na oficjalne artykuły będzie po zdecydowaniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że powinien podejść do potrzeby poważnie, zarazem ale nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co więc powinni spełniać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak łatwo do naszego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w relacji od wydanych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dużo. Możliwe jest przestawianie chorych na drugie leki. Na szczęście diabetologicznych leków nie brakuje, jednak są z normy mniej wygodne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – jak z kolei zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje wyłącznie w nauki. W realizacji aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego oddaniem jeśli zostanie podjęta opinia o wstrzymaniu leków z metforminą w kierunku, 1,8 mln Polaków zostanie odciętych od leczenia z dnia na dobę. Przestawienie ich na inne materiały lecznicze zapewne być ważne i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zawsze w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych leków z rynku europejskiego – co stanowi kiedy najbardziej prawdopodobne – zapewne być przedmiotem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina rodzi się przerażający – uważa Marek Tomków.

Leki na rodzimym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę