jak pracować w domu i nie zwariować

jak pracować w domu i nie zwariować

5 stycznia, 2018 0 przez Doradca HR

Pracujesz w domu i nie masz możliwości przenieść swojej aktywności w inne miejsce? Taka forma pracy wbrew pozorom nie jest prosta i stwarza wiele problemów. Jak pracując zdalnie być jak najbardziej efektywnym?

1. Po pierwsze ustal w miarę sztywny grafik pracy. Potrzebujesz pewnej rutyny. Tak jak jest czas na sen i posiłki, jest też czas na pracę. Przyzwyczaj swój organizm do większego wysiłku w określonych godzinach. Da Ci to większą efektywność niż nieregularna praca. Wprowadzi też do Twojego życia ład i porządek.

2. Po drugie przygotuj stanowisko pracy. Musi to być miejsce, które będzie Ci się kojarzyło tylko i wyłącznie z pracą. Praca na kanapie to zły pomysł. Zadbaj o to, żeby Twoje biurko znajdowało się w widnym, przewietrzonym pomieszczeniu. Ustaw odpowiednie oświetlenie i przygotuj zawczasu wszystkie urządzenia, z których będziesz korzystać w czasie pracy.

3. Przygotuj wcześniej wszystkie posiłki i napoje, które będziesz spożywać w godzinach pracy. Nie ma nic gorszego i bardziej rozpraszającego niż zastanawianie się w czasie pracy co zrobić na obiad, a potem robienie długiej przerwy na zakupy i gotowanie. Posiłki przygotuj dzień wcześniej lub tego samego dnia rano. Zadbaj, żeby mieć pod ręką mniejsze posiłki. Staraj się jeść mniej więcej co trzy godziny. Unikniesz w ten sposób spadku cukru we krwi, co zwykle prowadzi do rozdrażnienia i rozproszenia uwagi.

4. Usuń wszelkie rozpraszacze. Poproś, żeby inne osoby Ci nie przeszkadzały, wyprowadź zwierzęta domowe do innego pomieszczenia. Jeśli tylko Twoja praca nie wymaga stałej obecności w internecie wyłącz go. Wyłącz też prywatny telefon. Na rozmowy będzie czas po pracy.

5. Ubierz się inaczej niż chodzisz po domu. Nie chodzi o to, żeby od razu wkładać sztywny strój wyjściowy, ale ubrać się ładnie i wygodnie. Sama świadomość, że wyglądamy atrakcyjnie przyczynia się do wzrostu pewności siebie, a to niewątpliwie pomaga w pracy. Samo przebranie się w inny strój przeznaczony do pracy pomaga nam przestawić się z trybu domowego na bardziej efektywny, Może nam to pomóc w skupieniu uwagi i skoncentrowaniu się na wyznaczonych zadaniach. Praca w piżamie to zdecydowanie zły pomysł.

6. Rób sobie krótkie przerwy. Pomoże Ci to w efektywniejszej pracy. Co 20 – 30 minut postaraj się na krótką chwilę oderwać od tego nad czym aktualnie pracujesz. Zrób kilka ćwiczeń rozciągających, wyjrzyj przez okno. Pamiętaj tylko, żeby Twoje przerwy nie trwały zbyt długo i nie były zbyt absorbujące. Mają Ci pomóc lepiej skupić się na pracy, a nie zapomnieć o niej.

0 0 votes
Daj ocenę