Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Wałcz

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Wałcz

11 lipca, 2019 0 przez Doradca HR

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że cały film powinien rozpocząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko być. Tej wartości z pewnością trzymał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka trudniejsza niż śmierć”. Teraz na początku okrutni naziści posiedli niezwykle istotny skarb w stronie Bursztynowej Komnaty, który obudził w nich każde najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Kalisz Pomorski

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w pracy Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii posiadanej w filmie. Już z początku wybuchów i istnego morza krwi nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk emocji i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością ma niezwykle żywą i raczej ciekawą propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego trop wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to jedna spośród najbardziej interesujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez przeszkody, które są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W wszystkiej sprawie z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć także dobrych starych i elemencie miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Kalisz Pomorski

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został opracowany na dowodach „Stawki większej niż życie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial jest dużą legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z niezwykle trudnym zadaniem jakim było nakręcenie kolejnych przygód najbardziej popularnego asa polskiego wywiadu. Warto zobaczyć, że dodatkowym utrudnieniem zapewne żyć wiek reżysera – stanowi on młodszy z oryginalnego serialu o wszą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, który stanowił dokładny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze założeniem kolejnej przygodzie z udziałem Hansa Klossa. Sprawę jest utrzymana w klimacie legendarnego serialu, jednak przedstawia ona wielu elementów współczesnego kina. Nie wyszło w nim dużo spektakularnych efektów specjalnych kiedy i efektywnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Kalisz Pomorski

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję filmu jest wykorzystanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w jakich wykonywałeś on sprawdzania Bursztynowej Komnaty a spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w ciepłej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu zjawiska poprzednich lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami bieżącymi nie zlewają się spośród nimi. Taki sposób nadaje filmowi także niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Kalisz Pomorski

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi nigdy nie brakuje atrakcyjnych i cenionych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, natomiast na największą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Znani z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na monitor w różnorodnym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że ciągle są w klasycznej formie. Co dużo, można zaryzykować stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w małym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka trudniejsza niż śmierć” nie jest wyjątkowym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest modny raczej z bycia bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Wbrew tego, że zarówno klimat kiedy i tematyka filmu znacząco odbiega z reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało powiedzieć, że ukazanie na prawdziwym ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film jest duży hołd dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Kalisz Pomorski

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

0 0 votes
Daj ocenę