Dlaczego szukamy idealnej pracy?

Dlaczego szukamy idealnej pracy?

8 stycznia, 2018 0 przez Doradca HR

Sytuacja na rynku pracy jest bardzo zróżnicowana. Wszystko zależy od regionu, w którym się znajdujemy i od naszych indywidualnych potrzeb jak i samych oczekiwań. Zdarza się również, że osoby, które posiadają stałe zatrudnienie nadal poszukują ofert pracy. Warto się zatem zastanowić nad sensem takich poszukiwań. Komu i czemu takie zachowanie ma służyć. Po co szukamy pracy, skoro ją posiadamy i posada nasza w żadnym przypadku nie jest zagrożona.


Podczas analizy wielu zachowań zarówno osób posiadających pracę jak i osób jej poszukujących można zauważyć pewną tendencję. Większość tych osób poszukują pracy idealnej. Jaka ona jest, jakimi kryteriami się kierują? Po co tak naprawdę posiadać pracę idealną i w czym ona tak naprawdę może pomóc? Praca idealna nie skupia się jedynie na wysokich zarobkach i jest to bardzo ważny aspekt. Jesteśmy przyzwyczajeni do poziomu zarobków i w pewnym sensie większość osób jest z nimi pogodzona.

Nie oczekujemy zatem, że nasze zarobki będą bardzo wysoki, kiedy na rynku walczymy z kryzysem na rynku gospodarczym. Prawda jest jednak taka, że nasze oczekiwania mają znacznie inny wymiar. Mowa tutaj o atmosferze panującej w pracy, wolnej od wszelkich form mobbingu, pracy pod dużymi presjami np. pod względem czasu. Szukamy pracy, która nie będzie kojarzona z stresem, a radością jej wykonywania, da możliwość rozwoju i będzie połączona z naszymi zainteresowaniami, pasjami.

Większość osób uważa, że tylko praca, którą lubimy jest wykonywana z dużo lepszym skutkiem, a korzyści płyną nie tylko w stosunku do pracownika, a także w stronę pracodawcy. Praca idealna daje poczucie stabilności, odnalezienia się na rynku pracy, poczucia bezpieczeństwa. Nie musimy się obawiać, że z dnia na dzień nasza sytuacja zostanie odmieniona i ponownie staniemy po stronie osób poszukujących ofert pracy. Praca, która spełnia większą ilość bądź też wszystkie oczekiwania uznawana jest za ofertę idealną.

Przyglądając się rynkowi pracy musimy zauważyć, że bez względu na to, jaka sytuacja na nim istnieje, każdy chce być w pracy szanowany i doceniany. Żadna osoba, nie chce być obrażana, źle traktowana, bowiem taki pracownik staje się nie tylko nieprzydatny, ale również zaczyna działa pochopnie, a korzyści z jego pracy są mierne.

Praca powinna dawać nie tylko możliwości zarobkowe, ale również możliwość realizowania się, kształcenia, doskonalenia. Powinna sprawiać radość jak i dawać satysfakcję. Zatem każdy ma prawo do posiadania swojej idealnej pracy, jak każdy zasługuje na szacunek i poczucie bezpieczeństwa.

0 0 votes
Daj ocenę